Očkování proti rakovině děložního čípku, genitálním bradavicím a dalším nemocem způsobeným pohlavně přenosnými lidskými papilomaviry HPV si v uplynulých týdnech vysloužilo velkou mediální pozornost za oceánem. Hlavní hygienik USA informoval o zásadním úspěchu vakcinace v zemi a vyzval ke zvýšení proočkovanosti dívek i chlapců a CNN zařadila vakcínu proti HPV mezi nejvýznamnější medicínské objevy posledního desetiletí.
Zahájení očkování vakcínou Gardasil (v ČR má název Silgard) v roce 2006 bylo podle CNN natolik převratné, že jej tato proslulá americká televize zařadila mezi desítku nejvýznamnějších milníků v oblasti zdravotnictví a péče o zdraví za uplynulé desetiletí. Převratnost vakcíny Silgard spočívá v tom, že se jedná o vůbec první očkovací látku proti rakovině. Kromě známé rakoviny děložního čípku může zabránit též karcinomu pochvy, vulvy penisu či anu, ale také bujení nádorových buněk v oblasti hlavy a krku. Na vztah tohoto druhu rakoviny s HPV a orálním sexem nedávno upozornil v souvislosti s vlastním onemocněním herec Michael Douglas. Zmíněná vakcína jako jediná navíc chrání proti genitálním bradavicím, na které se sice neumírá, ale obtížně se jich zbavuje, a které dokážou mimořádně ztrpčit život či zničit i partnerský vztah.
Do žebříčku CNN zařadila především vědecké objevy a významné posuny v medicíně – kromě zmíněného očkování též například přečtení lidského genomu, pokrok v oblasti výzkumu a využití kmenových buněk, cílenou léčbu rakoviny, transplantaci obličeje či bionických končetin. Ale také 7,5násobný nárůst počtu amerických měst, jež zakazují kouření na veřejných místech.
Budíček pro Američany
O dva týdny později zpravodajská agentura Reuters citovala „hlavního hygienika“ USA Thomase Friedena (zastávajícího funkci ředitele CDC – Centers for Disease Control and Prevention), který informoval o obrovském úspěchu vakcinace proti HPV v zemi. Výsledky předčily očekávání. Od roku 2006 se Spojeným státům podařilo snížit počet nákaz HPV u dívek a mladých žen o více než polovinu. Ve věkovém rozmezí 13 až 17 let byla přitom očkována pouze třetina amerických dívek. Frieden zdůraznil, že situace by mohla být mnohem lepší. Pro srovnání, v africké Rwandě bylo očkováno přes 80 procent dívek!
„Naše stále ještě nízká úroveň proočkovanosti představuje v reálu 50 000 lidských tragédií, kterým by se přitom dalo předejít. Pokud bychom dosáhli osmdesátiprocentní proočkovanosti, zabránili bychom tomu, že se u padesáti tisíc (amerických) dívek v průběhu života vyvine rakovina děložního čípku,“ uvedl Thomas Frieden s tím, že právě zveřejňovaná data ze čtyřletého výzkumu CDC jsou jakýmsi „budíčkem“ pro celý národ. „Ochránit příští generaci před rakovinou je možné a musíme to dokázat,“ dodal Frieden.
HPV je v USA nejčastější pohlavně přenosnou infekcí. V současnosti je nakaženo na 79 milionů Američanů, 14 milionů obyvatel země se každým rokem nově nakazí. Federální úřad doporučuje očkovat dívky i chlapce ve věku 11 až 12 let.
Očkování v České republice
„V České republice je nejčastějším a mezi veřejností nejznámějším nádorovým onemocněním, které je spojeno s HPV infekcí, rakovina děložního hrdla. Důležité je zdůraznit, že vakcína nechrání proti všem případům rozvoje této choroby, a tudíž hlavní a velmi důležitou složkou prevence rakoviny děložního hrdla jsou pravidelné prohlídky u gynekologa. Lidské papilomaviry ale způsobují kromě rakoviny děložního hrdla i celou řadu dalších závažných či nepříjemných onemocnění, která postihují obě pohlaví. Očkování proti HPV je skvělou možností jak investovat do zdraví svého i svých blízkých,“ uvedl MUDr. Vladimír Dvořák, předseda Sdružení soukromých gynekologů ČR a místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.
„Od dubna loňského roku je v ČR pro 13tileté dívky očkování proti HPV zdarma. Vakcína je ale k dispozici a má prokázaný přínos i pro starší, sexuálně aktivní ženy, a v případě kvadrivalentní vakcíny i pro chlapce a muže, kteří tak mohou minimalizovat riziko přenosu HPV na svou partnerku a sami sebe chránit proti rozvoji mnoha závažných onemocnění,“ doplnil Dvořák
Fakta a čísla
Infekce HPV
- Lidské papilomaviry (HPV) jsou skupinou virů napadajících kůži a sliznici člověka, hlavně v oblasti genitálu a konečníku.
- Popsáno je přes sto různých typů. Nákazu některými z nich provázejí vysoká zdravotní rizika.
- Nejčastěji se nakazí lidé ve věku 18 až 25 let.
- Asi čtyři z pěti nakažených se infekce zbaví, u zbytku se ale projeví zdravotní komplikace nebo dokonce vážné onemocnění.
- Infekce se přenáší i nekoitálními sexuálními praktikami, kondom tedy není stoprocentní ochrana.
Onemocnění způsobená HPV
- Typy virů s vysokým rizikem (hlavně 16 a 18) mají na svědomí nádory v oblasti hrdla děložního, nádory zevních rodidel, pochvy, penisu, řiti, a také hlavy a krku.
- Typy virů s nízkým rizikem (hlavně 6 a 11) způsobují kondylomata (genitální bradavice) či papilomatózu hrtanu.
- Rakovina děložního čípku je celosvětově druhou nejčastější onkologickou příčinou úmrtí žen.
- Rakovina děložního čípku vzniká v průměru po patnácti letech od infekce vysoce rizikovým typem HPV. Vývoj od infekce po vznik kondylomat trvá průměrně jen čtyři měsíce.
- Výskyt genitálních bradavic a papilomatózy hrtanu v posledních letech stoupá.
Situace u nás
- V České republice připadá 19 až 22 případů rakoviny děložního čípku na sto tisíc žen.
- V České republice je ročně diagnostikováno 1100 až 1200 nových případů rakoviny děložního čípku.
- Asi čtyři sta českých žen ročně rakovině děložního čípku podlehne.
- Odhaduje se, že genitálními bradavicemi trpí asi jedno procento české populace