Bosou nohou ke zdraví
Reflexologická deska vypadá na první pohled jako vrstva obyčejných kamínků, nepravidelně rozházených po desce. V designu z přírodních materiálů se ovšem skrývají opravdu bohaté léčebné účinky. A ještě navíc to hezky vypadá.
Moniku Šumavskou-Vojáčkovou napadlo, jak přinést léčebný postup pacientům až domů. Princip vypadá jednoduše, ale není tomu tak: vezmete podkladový materiál, pečlivě vyberete kameny a připevníte je k desce. Kameny musí být nastaveny tak, aby tlaková stimulace chodidel byla účinná a příjemná, musí být dobře připevněny k podložce, a podložka sama musí být dostatečně pružná a odolná.
Když si poprvé stoupnete na desku, rozvine se chemická reakce a vy něco cítíte, nejste si ale jistí tím co to vlastně je. Naprosto běžnou reakcí většiny lidí, kteří se s deskou setkají poprvé, je následující úvaha: to mě má tohle postávání na kamenech opravdu pomoct? „Prostřednictvím nohou získáte informaci, chodíme po betonu asfaltu, používáme boty. Noha obsahuje nervové zakončení a vy vnímáte stabilitu, dotyk,“ vysvětluje MUDr. Miroslav Havrda, 1. viceprezident České podiatrické společnosti, neurolog a sportovní lékař.
Kamenům mnozí přisuzují až magické vlastnosti – jejich léčivé účinky jsou ovšem prokazatelné naprosto racionální, což potvrzují i praktičtí odborní lékaři, kteří s deskou často a aktivně pracují. Proč tedy byly zvoleny zrovna kameny a ne třeba dřevo, nebo jiný materiál? „Protože kameny jsou všude. Mají rozmanité tvary a složky, jsou nezničitelné a dobře se dezinfikují,“ uvádí MUDr. Ivan Krupa, který se specializuje na léčení nemocí páteře a pohybového systému. Není to ale jediný důvod – kámen má odlišné fyzikální vlastnosti, je jiný než dřevo nebo tvrzený plast. To potvrzuje také MUDr. Miroslav Havrda, viceprezident České podiatrické společnosti: „Hlavní je teplotní hledisko – kámen se zahřívá jinak, jinak teplo uvolňuje. Navíc kámen je přirozený přírodní materiál, který se neopotřebí.“ V neposlední řadě je zde také estetické hledisko: „Deska není jen léčebná pomůcka – je to designový doplněk vašeho interiéru. I estetické vlastnosti jsou důležité – když se obklopíte hezkými věcmi, má to na vás zaručeně blahodárný vliv,“ usmívá se Mgr. Dagmar Hasíková, marketingová manažerka společnosti Stříbrný doktor, která desku nabízí. “Zákazníkům nabízíme varianty s broušeným mramorem, říčním kamenem, s polodrahokamy – například provedení s růženínem je opravdu překrásné.”
Působením tlaku nohou na podložku dochází k stimulaci nejen nervového systému, ale i k aktivaci vylučování všeho, co organismus nepotřebuje. Přešlapováním na desce se aktivuje krevní oběh, což vede k jeho normalizaci a celkovému oživení. Do chodidel směřují nervová zakončení doslova a do písmene všech orgánů v lidském těle. Vhodnou aplikací desky je tedy možno ovlivnit prakticky cokoliv – podle MUDr. Marie Součkové pomáhá používání desky nejen při poruchách klenby a bolesti nohou nebo páteře, ale pomáhá též při bolestech hlavy, bronchitidě, syndromu chladných nohou.
Na první pohled se spoustě lidem zdá deska relativně nákladná. Jenomže záleží na úhlu pohledu. Zkusme počítat: jestliže si vezmeme náklady na desku např. na pouhé 2 roky a pokud ji bude užívat čtyřčlenná rodina, pak se pohybujeme v nákladech cca 1,60 Kč na den a osobu. „Navíc kameny se přešlapováním nezničí, dezinfekční prostředky desce nevadí, takže rozhodně vám vydrží daleko déle,“ přidává poznatky MUDr. Marie Součková. Nicméně bavíme se zde o tom nejcennějším, co mají lidé k dispozici – a to je vlastní zdraví. A investice do zdraví se vždy vrátí.