U příležitosti konání 16. mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy udělovalo Nakladatelství Fragment již po sedmé Výroční autorské ceny za rok 2009. Ocenění si odnesli trofeje z těchto kategorií: Dlouhodobě úspěšný titul, Nejúspěšnější novinka uplynulého roku a Mimořádný přínos pro Nakladatelství Fragment.
14. května 2010
1. kategorie – Dlouhodobě úspěšný titul
Kandidáty na tuto cenu jsou tituly, které Nakladatelství Fragment vydalo v mimořádném počtu výtisků, nepřetržitě se prodávají minimálně 5 let a stále mají potenciál dalšího prodeje.
V letošním 7. ročníku si cenu odnesl Tomáš Baránek, autor knihy Jak sbalit ženu. Knihu vydalo Nakladatelství Fragment poprvé v roce 2005 a od té doby se dočkala již několika dotisků.
Jedná se o praktickou příručkou technologie lovu, tedy návod, jak získat ženu, po které toužíte. Knihu však mohou využít i ženy, které chtějí poznat, jak to s nimi muži myslí nebo jak to mužům občas usnadnit. Dobrou zprávou je, že nemusíte být nutně krásní a bohatí, ale musíte mít alespoň základní smyl pro humor, špetku kuráže, hravosti a také trpělivosti. Balení je hra!
Kniha se navíc dočkala i dramatického zpracování. 21. listopadu 2009 měla v BURANTEATRu v Brně světovou premiéru hořkosladká komedie se stejnojmenným názvem. Zajímavostí na vzniku inscenace jsou kurzy balení pro nesmělé muže, které divadlo organizovalo společně s autorem.
2. kategorie – Nejúspěšnější novinka roku 2009
Kandidáty na tuto cenu jsou tituly, jejichž prodej byl v loňském roce největší, jak v tržbách, tak v počtu prodaných kusů výtisků.
Vítězem v této kategorii se stala kniha Staré pověsti české – pro děti, kterou převyprávěla Jana Eislerová a překrásnými ilustracemi doplnil Antonín Šplíchal.
Výjimečnost knihy spočívá v tom, že přibližuje dětským čtenářům klasiku, ke které by se v dnešní době asi jen obtížně dostávaly. Vzhledem k tomu, že kniha je určena především mladším dětem, úkolem autorky bylo nejen zmenšit rozsah převyprávěného textu, ale především zvolit jazyk pro vyprávění tak, aby nebyl příliš strohý a pomáhal dětem rozšířit znalosti i slovní zásobu. Nejvíce práce autorce údajně dala Pověst o dívčí válce, kterou bylo nutné zkrátit na předepsané dvě stránky.
Jana Eislerová spolupracuje s Nakladatelstvím Fragment od samého počátku jeho vzniku a kromě beletrie je také autorkou celé řady učebnicových titulů pro žáky základních škol a víceletých gymnázií.
Antonín Šplíchal vystudoval Střední umělecko-průmyslovou školu v Uherském Hradišti, obor užitá a propagační grafika. Od roku 1991 je na volné noze a věnuje se především dětské ilustraci. Přispívá do časopisů, ilustruje knihy, slovníky, učebnice, pohlednice, vystřihovánky omalovánky, dětské diplomy a společenské hry. Jeho ilustrace vycházejí také v zahraničí. S Nakladatelstvím Fragment spolupracuje rovněž řadu let, zejména jako autor ilustrací leporel pro děti.
Společně s Janou Eislerovou vytvořili i další neméně zajímavé tituly z řady převyprávěných knih pro děti jako např. Ježíš a jeho příběh, Robinson Crusoe nebo Gulliverovy cesty, které rovněž vydalo Nakladatelství Fragment.
3. kategorie – Mimořádný přínos pro Nakladatelství Fragment
Cenu v této kategorii získá autor, který vydal v Nakladatelství Fragment za dobu jeho existence mimořádné množství titulů a dlouhodobě s nakladatelstvím úspěšně spolupracuje.
Ocenění za mimořádný přínos si letos odnesl kreslíř a spisovatel Pavel Kantorek.
Profesor fyzikálních věd na Ryerson University v Torontu Pavel Kantorek žije v Kanadě již řadu let. V českých zemích je známý především jako autor vynikajících kreslených vtipů a povídek. Mnohé z nich vydal knižně právě v Nakladatelství Fragment. Za všechny jmenuje tituly: Citáty a paradoxy, Žoužel a jiné povídky, Jak přežít práci, … sport, … manželství nebo úplné novinky, jakými jsou knížky Kočky a Myšky – obsahující vtipy, které Pavel Kantorek publikoval už ve slavném časopise Dikobraz.