Jdi na obsah Jdi na menu
 


Předčasné vrásky, chronické bolesti hlavy, zatuhlá šíje? Může to mít na svědomí chybějící zub či nevyhovující zubní protéza

24. 10. 2014

usmev.jpgVěděli jste, že bychom rozhodně neměli podceňovat vliv chybějícího zubu? Pokud přijdeme „jen“ o jeden zub, máme často tendenci nad tím mávnout rukou a považovat to pouze za problém kosmetický. Výsledný efekt je ale takový, že začneme podvědomě žvýkat pouze na straně, kde máme všechny zuby, protože tak je kousání samozřejmě pohodlnější. To ale v konečném důsledku může vést až k významnému narušení souměrnosti těla, bolestem šíje, hlavy a dalším obtížím.

Čelistní kloub je z hlediska příjmu potravy, mluvy i mimiky nejzatíženějším kloubem v lidském těle - při žvýkání je na něj vyvíjen tlak až 70 kilogramů na spodní čelist. Už tak člověk při žvýkání zatěžuje jednu stranu čelisti více – praváci pravou a naopak -  další zatížení přináší organismu patologické změny. Odborníci proto doporučují problémy jak s chybějícím zubem, tak nevyhovující zubní protézou řešit včas.
„Vlivem hektického životního stylu si samotné žvýkání sotva uvědomujeme. Nicméně měli bychom se vědomě snažit zatěžovat obě strany rovnoměrně. Dalším benefitem toho, že se na jídlo budeme soustředit, je to, že se tak každé sousto natráví enzymy, které se přirozeně v ústech nacházejí,“ říká Věra Ciková, zubní technička s vlastní laboratoří v Mariánských Lázních.
„Bohužel ve své praxi dnes a denně vidím, jak byť jeden chybějící zub může změnit celou situaci v ústech; jednostranné zatěžování kloubu s sebou přináší nepřirozenou zátěž závěsného aparátu zubů, což většinou vede k vypadnutí dalších zubů,“ vysvětluje Věra Ciková, která v oboru pracuje již 30 let a také o problematice čelistního kloubu přednáší fyzioterapeutům.
Velké (byť nevědomé) úsilí na vyrovnání tlaků způsobuje v důsledku degenerativní procesy v čelistních kloubech. Představit si to můžeme jednoduše na příkladu bolavého kolene. Samozřejmě kolenu začneme ulevovat a více zatěžovat stranu druhou. Vlivem tíhy vlastního těla se to časem projeví na kyčelním kloubu. Postupné zanedbávání chrupu s sebou nese další důsledky, člověk nevědomky dělá pohyby, které mají za úkol kompenzovat nepříjemné pocity v ústech. Tento stav významně ovlivňuje krční páteř, její napojení na hlavu a následně i pánev. Tím, že nezatěžujeme svaly rovnoměrně, dochází k ochabování nepoužívaných svalů.
Osoby s nekompletním chrupem tak v horizontu cca pěti let musí čelit následkům, jako jsou bolesti šíje, hlavy či úporné tlaky ve spánku. Navíc u nich vlivem ochabování svalů vznikají předčasné vrásky a lícní rýhy. Stejný problém mají ale i lidé s nevyhovující zubní protézou, která jim neumožňuje plnohodnotně žvýkat.
Dobrou zprávou je, že těmto problémům se dá předcházet správnou péčí o tělo. „Ve chvíli, kdy dojde k rekonstrukci chrupu vhodnou zubní náhradou, plně se obnoví funkce dutiny ústní, žvýkací svaly i vazivo se postupně zrehabilitují. Nedávno jsem měla možnost tuto změnu pozorovat u jedné pětasedmdesátileté pacientky – díky kompletní rekonstrukci chrupu jako by rozkvetla, došlo k vzpřímení hlavy, celého těla. Věřím, že se tělo svou buněčnou pamětí snaží o původní souměrnost, a když jí dosáhne, odmění se nám.“
Infobox:
- Snažte se vědomě kousat na obou stranách, prospějete tím nejen čelistnímu kloubu, ale i svému zažívání
- Pokud Vám chybí byť jen jeden zub, navštivte svého lékaře. Na zubní náhradu máte od pojišťovny nárok, za nadstandardní provedení či implantáty si ale připlatíte
- Pokud Vám lékař dělá registraci skusu před zhotovením náhrady, trvejte na tom, aby to bylo ve vzpřímeném sedu. Vlivem gravitace totiž máme jiný skus vsedě a jiný vleže, což může později ovlivnit kvalitu zubní náhrady
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 


Používáme technologii cookies ke zkvalitnění poskytování našich služeb. Procházením stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací můžete najít na této stránce.×