Využívá současné vedení města uznávaný a oblíbený festival jako součást své předvolební kampaně a politické moci?
20. ročník známého a oblíbeného festivalu „Jičín – město pohádky“, který pořádá společně Nadační fond Jičín – město pohádky a město Jičín, proběhl z pohledu diváků a návštěvníků města velice úspěšně. Organizačně a z velké části i finančně nadačním fondem zajišťovaný festival je do budoucna výrazně ohrožen. V posledních několika letech se pomoc a tichá podpora města změnila v trnitou cestu plnou překážek, kterou musí nadační fond s velkým úsilím překonávat. Kroky a vyjádření města vůči nadačnímu fondu a stovkám nadšenců – občanů města Jičín, kteří se na festivalu podílejí, směřují k převzetí pohádkového festivalu z rukou občanů – jeho dlouholetých tvůrců – pod taktovku města, a to i přes nedávné zcela opačné proklamace starosty města Ing. Martina Puše do kamer České televize. Město tedy přestává spolupracovat s občany a v současné době, kdy nový dluh města dosáhl ve volebním roce 170 milionů korun, není schopno organizačně ani finančně festival s vyrovnaným rozpočtem 5,18 milionů korun (který v letošním roce festival měl) zajistit. Současná rada města vzniklá nad výrazně většinovou koalicí ODS a ČSSD navzdory odporu veřejnosti a v rozporu s názory opozičních zastupitelů a celé řady veřejně činných osob odmítá dokonce předat fondu finanční prostředky získané jménem a na účet festivalu ze vstupného a z organizace festivalového trhu pořádaného při festivalu, který je největší kulturní akcí ve městě Jičín a jednou z největších v České republice. Toto jednání je pro nadační fond v podstatě likvidační, protože není v tuto chvíli v řádu milionů korun českých schopen pokrýt závazky spojené se všemi aktivitami a kulturními programy festivalu, ke kterým se ve víře v dobrou a transparentní spolupráci s městem Jičín zavázal.
Úspěšný festival – aktivita občanů města Jičín?
V rámci spolupráce při pořádání festivalu by spolu měly maximálně kooperovat dva subjekty – Nadační fond Jičín – město pohádky a město Jičín. Spolupráce probíhala prvních 16 ročníků zcela bez problémů za výrazné podpory občanů města i přilehlých obcí. Byli to občané, jejichž aktivitu a iniciativu spojuje nadační fond, vytvářejí program festivalu a po léta je to pro mnoho z nich největší kulturní událost, na kterou jsou právem hrdí.
S příchodem nové Rady města Jičín, která právě dokončuje své volební období, se však vztah obou subjektů, tedy nadačního fondu a města, vedeného koalicí ODS a ČSSD, začal měnit a do té doby přirozená a efektivní spolupráce byla ze strany města nahrazena jednáním, které je v rozporu jak se společnými smlouvami a dohodami, tak především s festivalovou tradicí a obecně prospěšným zájmem, tj. dlouhodobě a efektivně pořádat hodnotný a zajímavý festival. Konfrontačním jednáním zástupců města je vytvářena atmosféra nátlaku a strachu, která nemá nic společného s pravidly a zvyklostmi slušné spolupráce. Představitelé vedoucí koalice začali město veřejně prezentovat jako organizátora festivalu, začali zmiňovat možný vznik konkurenční kulturní akce a zapojili tak zcela apolitický a samotnými občany organizovaný festival do svého předvolebního boje.
Pan Ing. Jan Jiřička, Volba pro město, komentuje celý případ: „V zájmu města Jičín, jeho občanů i všech, kteří náš festival navštěvují, je, aby byl spor k prospěchu festivalu vyřešen. Celá záležitost je opravdu nešťastná a nechápu, proč je model, který úspěšně fungoval tolik let, jednou stranou sabotován. Věřím, že spolupráce občanů a nadačního fondu s městem je pro úspěch a kvalitu dalších ročníků festivalu Jičín – město pohádky žádoucí a nezbytná. Osobně je pro mě tento festival srdeční záležitostí, podobně jako pro stovky, možná tisíce občanů Jičína. Domnívám se, že pokud politici začínají povyšovat osobní zájmy nad skutečné potřeby a zájmy města, je to hlavní signál pro ně samotné i pro občany, že to nejsou ti praví lidé, kteří by měli město skutečně zastupovat.“