Jdi na obsah Jdi na menu
 


Eda Kriseova - Necestou slečny H. a dnešní Afrikou

13. 11. 2010

kriseova_necestou_titul.indd.jpg

Spisovatelka Eda Kriseová navštívila černý kontinent v letech 2008 a 2009. Inspirací jí mj. byl osud neznámé mladé Češky, která zahynula na území dnešní Malawi před téměř 120 lety.
 
Tajemná slečna Hlaváčková putovala Afrikou sama, a to na počátku devadesátých let
19. století, nedlouho po poslední výpravě Emila Holuba. O ní samé ani o její cestě, čítající pravděpodobně několik tisíc kilometrů, mnoho nevíme. Eda Kriseová se pokusila zrekonstruovat její putování, zachytit její motivaci, poodhalit její osobnost a vnitřní život.
 
Při svých návštěvách Afriky se autorka rozhodla vyhledat i pravděpodobné místo posledního odpočinku slečny Hlaváčkové. Výsledkem jejích cest, zážitků a poznatků je kniha, která mapuje černou Afriku jinak, než jsme zvyklí, jako místo střetávání a prolínání – minulosti a přítomnosti, dvou odlišných civilizací, mohutné energie a nezměrné bídy, krásy i špíny…
 
O autorce:
Eda Kriseová pracovala v šedesátých letech jako reportérka v časopise Mladý svět a v Literárních novinách, později Literárních listech). Po roce 1968, kdy nesměla publikovat, začala dobrovolně pomáhat v psychiatrické léčebně a psát povídky o osudech chronických psychotiků a lidí žijících v „normalizované“ společnosti (sbírky povídek Křížová cesta
kočárového kočího, Sluneční hodiny, Co se stalo…, Arboretum). Během dvaceti let napsala deset próz (novely Klíční kůstka netopýra, Bratři, Pompejanka, Ryby raky) a dvě knížky pro děti. Žádná z nich v Československu nesměla vyjít: byly publikovány v domácích samizdatových a českých exilových nakladatelstvích a v překladech do cizích jazyků, zvláště v Německu a Holandsku.
 
V roce 1989 začala pracovat v Občanském fóru a po zvolení Václava Havla prezidentem působila jako jeho poradkyně, asistentka a později ředitelka oddělení stížností a milostí. V současné době je spisovatelkou na volné noze a hodně cestuje, zejména po Indii a Africe. Z poslední tvorby připomeňme romány Kočičí životy (1997), Misericordia (1999) a Perchta z Rožmberka aneb Bílá paní (přepracovaný text původní
samizdatové verze; 2001).
 
V nakladatelství PROSTOR jí vyšel kulturně- literární cestopis o Indii Čísi svět (2004) a próza Tři novely. Jméno, Milost, Ráchel (2007, 2008).
 
Vydal PROSTOR, nakladatelství, s. r. o.,
Nad Spadem 10, Praha 4,
www.prostor-nakladatelstvi.cz,
Cena 280 Kč
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 


Používáme technologii cookies ke zkvalitnění poskytování našich služeb. Procházením stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací můžete najít na této stránce.×